close
تبلیغات در اینترنت
رآکتورهسته ای چیست؟

سورنا

با سلام ... ورود شمارا به وبسایت سورنا خوش آمد میگویم ... این خاکا شمیم سیب حرم داره ، دیگه دل من چی کم داره حالا که با شهداست ، راهی که شروع میشه از کنارشون ، ایشالا تو سایه سارشون مسیر وصل خداست

بیشتر رآکتورهایی که در جهان استفاده می شوند رآکتورهای آب سبک هستند. احتمالاً درباره راکتورهای آب سبک شنیده اید. رآکتور آب سبک به این معنی است که آب معمولی در قلب رآکتور مورد استفاده قرار می گیرد. فناوری های های مختلف دیگری هم در رآکتورها مورد استفاده قرار می گیرند، مانند آب سنگین. رآکتورهای آمریکا به تنهایی یک چهارم ظرفیت تولید انرژی هسته ای جهان را دارا هستند.

رآکتورها می توانند رآکتورهای آب تحت فشار (PWR) باشند و یا رآکتورهای آب در حال جوش (BWR).

 

 

 

در رآکتور آب جوش، آب به جوش می آید و بخار می شود و سپس از میان یک توربین فرستاده می شود تا برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

در رآکتورهای آب تحت فشار، آب قلب رآکتور تحت فشار نگه داشته می شود و اجازه داده نمی شود که بجوشد. گرما با یک مبدل حرارتی (مولد بخار نیز نامیده می شود) به آب خارج قلب منتقل می شود، آب را می جوشاند، تولید بخار می کند و انرژی یک توربین را تأمین می کند. در رآکتورهای آب تحت فشار، آبی که جوشانده می شود از فرایند شکافت جدا می شود، و بنابراین رادیواکتیو نمی شود.

پس از این که بخار برای انرژی دادن به توربین مورد استفاده قرار می گیرد، سرد می شود تا متراکم شود و دوباره به شکل آب درآید. در بعضی از نیروگاه ها از آب رودخانه ها، دریاچه ها یا اقیانوس ها برای خنک کردن بخار استفاده می شود، در حالی که در بقیه نیروگاه ها برج های خنک کننده بلند مورد استفاده قرار می گیرد. برج های خنک کننده که به شکل ساعت شنی هستند مشخصه آشنای بسیاری از نیروگاه های هسته ای هستند. برای هر واحد برق تولید شده به وسیله یک نیروگاه هسته ای، حدود دو واحد گرمای زاید به محیط ساطع می شود.

نسل اول نیروگاه های هسته ای تجاری (برای تولید برق به کار می روند) در اوایل دهه 1960 حدود 60 مگاوات برق تولید می کردند که حالا این میزان بیش از 1000 مگاوات است. بسیاری از نیروگاه ها بیش از یک راکتور دارند. برای مثال، نیروگاهی در ایالت آریزونای آمریکا، از سه راکتور جداگانه، هر یک با ظرفیت 1334 مگاوات ساخته شده است.

در برخی از طراحی های رآکتورها از ماده سردکننده ای غیر از آب برای دور کردن گرمای شکافت از قلب رآکتور استفاده می شود. رآکتورهای کانادایی از آب مملو از دوتریوم (آب سنگین نامیده می شود) استفاده می کنند در حالی که بقیه با گاز سرد می شوند. به عنوان مثال نیروگاهی در کلرادوی آمریکا، که در حال حاضر به طور دائمی تعطیل شده، از گاز هلیوم به عنوان خنک کننده استفاده می کرد. چند رآکتور هم فلز مایع یا سدیم را مورد استفاده قرار می دهند.

 


طبقه بندی: اخبار و درباره سایت، دانستنی و سرگرمی،
امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 67

[ دوشنبه 12 تير 1396 ] [ 21:33 ] [ سورنا 1 ]

[ نظرات () ]