close
تبلیغات در اینترنت
رنگ پر و پوست دایناسورها چگونه بوده؟

سورنا

با سلام ... ورود شمارا به وبسایت سورنا خوش آمد میگویم ... این خاکا شمیم سیب حرم داره ، دیگه دل من چی کم داره حالا که با شهداست ، راهی که شروع میشه از کنارشون ، ایشالا تو سایه سارشون مسیر وصل خداست

 

برای بیش از 100 میلیون سال، دایناسورها حیوانات غالب بر خشکی های زمین بودند. هیچ دلیل منطقی پیدا نشده که نشان دهد آنها همان رنگ های روشن و همان طرح های پوست پستانداران امروزی (مانند خال خال های پلنگ و راه راه های گورخرها) را نداشته اند.

امروزه دیرینه شناسان از نقش انتخاب جنسی و رفتار گله های جانوران در تکامل طرح پوست و پر جانوران فهم و درک بیشتری پیدا کرده اند.

بنابراین کاملاً ممکن می دانند که به عنوان مثال چاسموسور عظیم الجثه و دایناسورهای سراتوپسین دیگر (به طور دائم و یا به شکل متناوب) رنگ روشن داشته باشند چراکه این امر امکان رقابت را بین نرها بر سر ماده ها فراهم می کرده است.

در دایناسورهایی که به صورت گله ای زندگی می کردند (مانند هادروسورها) ممکن است طرح های پوست منحصر به فردی ایجاد شده باشد تا شناخت درون گونه تسهیل شود؛ شاید تنها راهی که تنونتوسور می توانسته وابستگی اش به گله تنونتوسورهای دیگر را تشخیص دهد دیدن شکل راه راه آنها بوده است.

 

پرهای دایناسورها چه رنگی بوده؟

یکی دیگر از شواهد قوی مبنی بر این که دایناسورها نمی توانستند تک رنگ باشند بال و پر درخشان و رنگی پرندگان امروزی است. پرندگان به خصوص پرندگانی که در محیط های گرمسیری -مانند جنگل های بارانی آمریکای جنوبی و مرکزی- زندگی می کنند از رنگارنگ ترین جانوران روی زمین اند. بر روی بدن آنها طرح هایی با رنگ های قرمز تند، زرد و سبز وجود دارد.

از آنجایی که پرندگان از نسل دایناسورها هستند می توان انتظار داشت که همین قوانین در مورد تروپودهای کوچک پردار آخر دوره ژوراسیک و کرتاسه که پرندگان از آنها تکامل یافته اند هم صدق کند.

در واقع ظرف چند سال گذشته، دیرینه شناسان رنگدانه هایی را از فسیل دینو- پرندگان پیدا کرده اند.

جای تعجب نیست که دانشمندان کشف کرده اند پر این دایناسورها رنگ ها و طرح های متفاوت و بسیار شبیه به پرندگان امروزی داشته است. هر چند که این رنگدانه های یافت شده در فسیل ها در طول ده ها میلیون سال تباه شده است. (همچنین این احتمال وجود دارد که دست کم برخی از پتروزارها -که نه دایناسور بودند و نه پرنده- نیز رنگ روشن داشته اند).

البته برخی از دایناسورها هم طرح و رنگ ساده داشتند.

واضح است که دست کم برخی از هادروسورها، سراتوپسین ها و دینو- پرندگان رنگ ها و طرح های پیچیده ای بر روی پوست و پرهایشان داشته اند اما این موضوع برای دایناسورهای بزرگ تر چند تنی کمتر محتمل است. شاید دایناسورهای گیاهخوار، خاکستری و سبز ساده بودند. به عنوان مثال هیچ شواهدی از وجود رنگدانه در سوروپودهای غول پیکر مانند آپاتوزاروس و براکیوسور پیدا نشده است.

در میان دایناسورهای گوشت خواری مثل تروپودهای عظیم الجثه (از قبیل تی رکس و آلوزاروس)، شواهد بسیار کمتری وجود دارد که نشان دهد رنگ یا طرحی بر روی پوست شان وجود داشته است، هر چند که این امکان وجود دارد که مناطق محدودی بر روی جمجمه شان رنگ روشن داشته است.

با این حساب می توان گفت که همه دایناسورها سبز و خاکستری ساده نبودند اما همه شان هم رنگارنگ و دارای رنگ های روشن نبودند.


طبقه بندی: اخبار و درباره سایت، دانستنی و سرگرمی،
برچسب ها:دایی ناسورها، تیرکس، میلیون ها سال پیش، عصر دایی ناسور ها، دانستنی دایی ناسورها، ویژگی های دایی ناسور ها، رنگ دایی ناسورها، پوست دایی ناسورها،
امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 68

[ سه شنبه 13 تير 1396 ] [ 13:4 ] [ سورنا 1 ]

[ نظرات () ]