close
تبلیغات در اینترنت
آن چه به عنوان علوم یاد می گیریم چه مفاهیمی را در بر می گیرد؟

سورنا

با سلام ... ورود شمارا به وبسایت سورنا خوش آمد میگویم ... این خاکا شمیم سیب حرم داره ، دیگه دل من چی کم داره حالا که با شهداست ، راهی که شروع میشه از کنارشون ، ایشالا تو سایه سارشون مسیر وصل خداست

بسیاری از دانش آموزان فکر می کنند علم تنها آموختن اصطلاحات و واژه ها، توضیح تصاویر و حفظ کردن تعدادی واقعیت است. اما علوم طبیعی خیلی بیشتر از اینها است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه یا چرا در طبیعت اتفاقی می افتد؟ حتی ممکن است سؤالاتی هم درباره این اتفاق پرسیده باشید. همین علم است. علم وقتی به بهترین شکل کار می کند که با کنجکاوی شروع شود و نوآوری را هم شامل شود. ما وقتی علم را بهتر یاد می گیریم که آن را در زندگی روزمره مان به کار می بریم.

علم فقط آموختن درباره فضا و موجودات زنده نیست بلکه مفاهیمی میانبُر هم وجود دارند که همه اندیشه های علمی را به هم متصل می کنند. این مفاهیم عبارتند از:

1-الگوها؛ مانند فازهای (گام های) ماه.

2-علت و اثر: سازوکار (مکانیسم) و توضیح؛ مانند گرانش، نیروها و حرکت.

3-مقیاس، تناسب و کمیت؛ مانند اندازه گیری اختلاف دما.

4-سیستم ها و مدل های سیستم؛ مانند شباهت یک گلخانه به طبیعت.

5-انرژی و ماده؛ جریان ها، چرخه و حفاظت. از قبیل منابع مختلف گرما و نور.

6-ساختار و عملکرد؛ مانند ماشین های ساده.

7-ثبات و تغییر؛ مانند ویژگی های موجودات زنده و غیر زنده.

مطالعه علم به ما کمک می کند مفاهیم میانبر را به ذهن بسپاریم. ما می توانیم از این مفاهیم استفاده کنیم تا اندیشه ها را به هم متصل کنیم و درک بهتری از جهان علم به دست آوریم. این مفاهیم، مهارت ها و روش هایی را شامل می شوند که دانشمندان و مهندسان آنها را مورد استفاده قرار می دهند. شما هم می توانید از این شیوه ها استفاده کنید.

وقتی پرسش هایی درباره جهان برایتان پیش می آید، مهارت ها و تمرین هایی خاص می توانند کمک تان کنند. ما می توانیم نتیجه گیری ها و توضیحات بهتری ارایه کنیم. تمرین ها و روش های این کار هم عبارتند از:

-پرسیدن پرسش ها و تعریف مسائل

-ایجاد و استفاده از مدل ها

-برنامه ریزی و تحقیقات

-تجزیه و تحلیل و تفسیر اطلاعات

-استفاده از ریاضیات و تفکر محاسباتی

-پیدا کردن توضیحات و طراحی راه حل ها

-درگیر شدن در بحث و استدلال با استفاده از شواهد

-به دست آوردن، ارزیابی و مرتبط کردن اطلاعات

یادگیری این مفاهیم میانبر وقتی آسان تر است که اندیشه و یا سؤال خاصی داشته باشیم. برای مثال، اگر درباره فضا بدون توجه به مفاهیم میانبر و شیوه های علمی مطالعه کنید درواقع خودتان را محدود می کنید. ممکن است تنها واقعیت هایی را از بر کنید و ندانید چگونه می توانید این مفاهیم را به زندگی روزمره تان ربط دهید. مطالعه درباره فضا یا گیاهان می تواند به ما کمک کند مفاهیم میانبر را درک کنیم و مهارت های علمی کسب کنیم. این مهارت ها علم را معنی دار تر می کنند و به شما کمک می کنند دانشمند شوید.

برای مثال، دانشمندان وقتی درباره انرژی خورشیدی چیزهایی یاد می گیرند می توانند راه های جدیدی پیدا کنند تا به وسیله آنها برقی تولید کنند که کمتر برای محیط زیست مضر باشد. با این حال باید با مهندسان برای ساخت سازه ها همکاری کنند. باید با مسئولان شهری هم مشورت کنند تا ببینند که در کجا انرژی مورد نیاز است. باید درباره الگوهای آب و هوایی هم برای تعیین بهترین جایگزین پانل های خورشیدی و یا مزارع بادی مطالعه کنند. یکی دیگر از توجهات، حفاظت از زیستگاه های گیاهی و جانوری است. دانشمندی که تنها بر انرژی متمرکز است ممکن است موضوع مهمی را در این فرایند از دست بدهند.
برچسب ها:علم، پیشرفت، تکنولوژی، انیشتین، روش های خلاقیت، خلاقیت، ابتکار، چگونه بچه هایمان را خلاق بار بیاوریم،
امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 61

[ جمعه 16 تير 1396 ] [ 12:6 ] [ سورنا 1 ]

[ نظرات () ]